IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
21 kwietnia 2023 r. /

1.Dzisiejszą niedzielą – nazywaną Niedzielą Dobrego Pasterza, rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Pamiętajmy w naszych modlitwach o powołanych do służby w kapłaństwie, o naszym diecezjalnym seminarium duchownym: moderatorach, profesorach i alumnach, w tym o alumnie z naszej parafii. Módlmy się o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z naszej parafii.

2.We wtorek 23 kwietnia obchodzimy uroczystość św. Wojciecha, Biskupa i Męczennika – głównego patrona Polski. Tego dnia przypada dzień imienin ks. prałata seniora Jerzego Dylewskiego. Pamiętajmy w modlitwach o solenizancie. Msza św. w intencji Księdza Prałata odprawiona zostanie w przyszłą niedzielę 28 kwietnia, o godzinie 10:30.

3.W najbliższy piątek 26 kwietnia po Mszy św. o godzinie 18:00 zapraszamy na pierwsze spotkanie kręgu biblijnego. Tematem spotkań biblijnych, które rozpoczynamy w naszej parafii, będzie Ewangelia według św. Marka. Jest to propozycja dla każdego, kto chciałby pogłębić swoją wiedzę biblijną i formację chrześcijańską, a dla świeckich lektorów będą to obowiązkowe spotkania formacyjne. Zachęcamy do wzięcia udziału każdego, kto chciałby bardziej zaznajomić się z Pismem Świętym. Spotkania będzie prowadził ks. Przemek.

4.Przygotowujemy się do rozpoczęcia nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w domach i rodzinach naszej parafii. Uroczyste rozpoczęcie nawiedzenia będzie miało miejsce 3 maja, w Uroczystość NMP Królowej Polski na Mszy św. o godzinie 18:00. Już dziś serdecznie zapraszamy na tę uroczystość. Zaplanujmy sobie czas i przygotujmy się w naszych rodzinach do przyjęcia znaku obecności Matki Bożej. Nawiedzenie będzie odbywało się najpierw na wioskach według następującej kolejności ustalonej z Sołtysami: Pomarzany Fabryczne, Górki, Krzewata, Nowa Wioska, Przybyszew, Straszków, Straszkówek, Wólka Czepowa, Rgielew, Łążek, Głogowa, Dębina, Cząstków przy trasie i Cząstków Łubno. Następnie Obraz nawiedzać będzie miasto.

5.Przed tygodniem błędnie podałem informację, że z Gminy Kłodawa pochodzi 19 tys. zł. na remont kościoła na cmentarzu. W rzeczywistości taką sumę wpłaciła nasza parafia, by spełnić wymóg 2% udziału własnego w dotacji pochodzącej z „Polskiego Ładu”. Nie zmienia to faktu, że skoro Gmina na profilu Fb przypisała tę dotację sobie, to liczymy na dalszy pomocny udział Urzędu w przedsięwzięciach parafii służących dobru wszystkich mieszkańców Gminy.

6.W ubiegłą niedzielę na tacę inwestycyjną złożone zostały ofiary, za które wszystkim ofiarodawcom składam serdeczne Bóg zapłać!

7.Zachęcamy do czytania prasy katolickiej

8.Zapraszamy do zapisywania się na pielgrzymkę do Włoch śladami cudów eucharystycznych, która odbędzie się w dniach od 11 do 20 czerwca.

9.„Trzy minuty o cmentarzu”. Kiedy stracimy prawo do grobu? Posiadanie prawa do grobu wiąże się z opłatami administracyjnymi na jego utrzymanie. Rodzina, która chowa zmarłego w grobie ziemnym ma ustawowy obowiązek wnoszenia opłaty co 20 lat. Kiedy rodzina przestanie uiszczać opłaty za przedłużenie dzierżawy grobu, zarządca cmentarza ma prawo do dokonania ekshumacji pochowanego w nim zmarłego i udostępnienia miejsca innym. Nie dzieje się to jednak od razu. Zazwyczaj jest okres przejściowy, w którym próbuje się dotrzeć do dysponenta grobu i przypomnieć mu o jego obowiązku. Warunkiem, aby zarządca cmentarza nie wydzierżawił grobu ziemnego do ponownego użycia przez kogoś innego jest więc wnoszenie stosownej opłaty co 20 lat. Powyższa regulacja nie dotyczy grobowców murowanych. Zgodnie z ustawą, członkowie rodziny uprawnieni do takiego grobu nie muszą po upływie 20 lat przedłużać tego prawa, ani uiszczać ponownej opłaty.

10.W świetle informacji dotyczących prawa do grobu konieczne staje się podjęcie inwentaryzacji naszego cmentarza. Pozwoli to stworzyć mapę z numeracją grobów, precyzyjnie ustalić osoby mające prawo do dysponowania grobem i zidentyfikować groby, którymi już od więcej niż 20 lat nikt się nie opiekuje, nie opłaca dzierżawy, a tym samym takie groby będą mogły być zlikwidowane i ponownie użyte do pochówku. Jeszcze jedno – niektórzy próbują takie groby sobie przywłaszczyć. Dzięki inwentaryzacji cmentarza będzie można uporządkować te sprawy. Chcę poinformować, że obecnie rozmawiam z dwiema firmami wykonującymi takie usługi i w najbliższym czasie zostanie wybrana jedna z nich. Oznacza to, że w ciągu kilku miesięcy rozpoczniemy inwentaryzację naszego cmentarza.

11.W minionym tygodniu z naszej wspólnoty pożegnaliśmy śp. Marzenę Wilma, Edwarda Okulskiego i Henryka Drapińskiego. Rodzinom zmarłych składamy wyrazy współczucia, a zmarłych polecamy modlitwie: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

Wszystkim Parafianom i miłym Gościom niech błogosławi Jezus Chrystus – Dobry Pasterz. Szczęść Boże!

Adres e-mail: parafiaklodawa@gmail.com